Keresztelő

  • Időpont foglalás

    Időpont foglalása ügyében hívja a +36 30 380 6509 számot, vagy írjon e-mailt: borzsonyikornel@gmail.com címre.

Mit jelent a keresztség?

A keresztség egyszerűen fogalmazva: szövetség Istennel. Isten kezdeményezi ezt a szövetséget, és biztosak lehetünk abban, hogy Ő mindvégig hűséges marad hozzánk!

Gyakorlati tennivalók

Az első teendő az időpont rögzítése.

Különleges esetekben (nyomós indokkal alátámasztva) a keresztelés a hétköznapok valamelyikén is történhet.

Kérjük, a keresztelés előtt pár héttel jelezzék szándékukat.

A szülőkkel előre egyeztetett alkalmon a keresztség lényegéről beszélgetünk. Ezen a találkozáson rögzítjük a gyermek, szülők és keresztszülők anyakönyvezéshez szükséges adatait (név, vallás, foglalkozás, lakcím).

A keresztelő a vasárnap délelőtti (10 óra) istentisztelet keretében az istentisztelet elején van. A szertartásra a szülők, keresztszülők az úrasztala elé jönnek a második ének (329 ének) alatt és állva vesznek részt a megkeresztelendő gyermekkel / gyermekekkel együtt az alábbi szertartáson:

A szertartás menete

A lelkész a jelenlévők köszöntése után felolvassa a szereztetési igét (Jézus az ő követőinek elrendeli: „Nekem adatott minden hatalom mennyen és földön. Menjetek el tehát, tegyetek tanítvánnyá minden népet, megkeresztelve őket az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek nevében, tanítva őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam nektek; és íme, én veletek vagyok minden napon a világ végezetéig.- Mt 28,18-20),

Ennek a Krisztusi parancsnak a kifejtése következik kb. 10 perceben, mely egy rövid tanítás a keresztség lényegéről.

Hitvallás tétel következik a gyülekezettel együtt fennállva, melynek a szövege: Hiszek egy Istenben, mindenható Atyában, mennynek és földnek Teremtőjében. És Jézus Krisztusban, az Ő egyszülött Fiában, a mi Urunkban, aki fogantatott Szentlélektől, született Szűz Máriától,  szenvedett Poncius Pilátus alatt; megfeszítették, meghalt és eltemették. Alászállt a poklokra, harmadnapon feltámadt a halottak közül, fölment a mennybe, ott ül a mindenható Atya Isten jobbján; onnan jön el ítélni élőket és holtakat. Hiszek Szentlélekben. Hiszem az egyetemes anyaszentegyházat, a szentek közösségét, a bűnök bocsánatát, a test feltámadását és az örök életet. Ámen. (Apostoli Hitvallás)

Nyilatkozat és fogadalomtétel

Kedves Szülők, Keresztszülők, Kedves Család! Hitetek megvallása után, Isten és a gyülekezet előtt jelentsétek ki szándékotokat és tegyetek fogadalmat, hogy gyermeketeket a református egyház közösségében, hitben nevelitek.

Feleljetek a következő kérdésekre hangosan:

1. Akarjátok-e, hogy gyermeketek a keresztség által az Atya-, Fiú-, Szentlélek Isten szövetségébe, a keresztyén anyaszentegyházba befogadtassék?

A válasz HANGOSAN – EGYÜTT : Akarjuk.

2. Ígéritek-e, fogadjátok-e, hogy gyermeketeket úgy nevelitek és neveltetitek, hogy ha majd felnő, a konfirmáció alkalmával ő maga önként tegyen vallást a Szentháromság Istenbe vetett hitéről a gyülekezet előtt?

A válasz  HANGOSAN – EGYÜTT: Ígérjük és fogadjuk.

3. A lelkész ezután a gyülekezet tagjait is kérdezi:

Ígéritek-e, hogy ezt a gyermeket szeretetben és imádságban hordozzátok, és a szülőknek, keresztszülőknek minden segítséget megadtok, hogy őt hitben neveljék?

A válasz:Ígérjük.

Ezt követi a gyermekért és a szülőkért való imádság, majd a keresztelés aktusa.

A lelkész jelzi, hogy a szülők és keresztszülők lépjenek közelebb az úrasztalához.

Általában a keresztanya szokta keresztvíz alá tartani a gyermeket. (A 20 perces szertartás alatt van lehetőség a gyermekkel székre leülni – ezt előtte külön kérjük jelezni)

Keresztelés aktusa

A lelkész a következőket mondja:
XY, keresztellek én téged az Atyának, a Fiúnak és a Szentlélek Istennek nevében, Ámen!

Lezárás

A keresztelési szertartást a gyermeket és családot megáldó áldás, ill. a gyülekezet áldást kérő éneke (134. zsoltár 3. vers) zárja le.

Az ének alatt a család a gyülekezet felé fordul, így hallgatjuk meg együtt a gyermeket köszöntő éneket. Az ének után a család visszaül a szószékkel szemben lévő bal oldali padsor első padjába. Amennyiben a gyermek nyugtalan, vagy sírós. Két felnőtt kíséretében az oldalsó folyosórészen ki lehet menni a templomból. Lehetőség van a család többi tagját az istentisztelet végéig a Tóth Pál u. 12. alatti gyermekbarát környezetben, játszószobákban megvárni. Itt található mellékhelyiség is, mely természetesen használható szükség szerint.

Néhány válasz gyakori kérdésekre:

A keresztségért konkrét összeget nem kérünk, azt azonban tanácsoljuk, hogy a család Isten dicsőségére hálából a gyermek egészséges megszületéséért és áldásban való megmaradásáért lelkiismeretes módon méltó hálaáldozati adományt adjon a család az egyházközség Isten ügyét szolgáló tevékenységeire. Ezzel kapcsolatosan hivatkozunk a következő igékre:

„Felvitték Jézust Jeruzsálembe, hogy bemutassák az Úrnak, amint meg van írva az Úr törvényében, hogy „minden elsőszülött fiúmagzat az Úrnak szenteltessék;” és hogy áldozatot adjanak az Úr törvényében foglalt rendelkezés szerint: „egy pár gerlicét vagy két galambfiókát.” Lk. 2,22 –

„Ha pedig mint Atyátokat hívjátok őt segítségül, tudván, hogy nem veszendő dolgokon váltattatok meg atyáitoktól örökölt hiábavaló életmódotokból, hanem drága véren, a hibátlan és szeplőtelen Báránynak, Krisztusnak a vérén.” 1Pt. 1,17-19

„minden jó adomány és minden tökéletes ajándék onnan felülről, a világosság Atyjától száll alá, akiben nincs változás, sem fénynek és árnyéknak váltakozása.” Jak. 1,17

Akik gyülekezetünkben keresztség felvételét kérik, automatikusan bekerülnek a gyülekezet pártoló, vagy éppen gyakorló híveinek számítógépes nyilvántartásába. Ez azt jelenti, hogy a jövőben a gyülekezettől számíthatnak tájékoztató körlevelek megérkezésére. Ezekben alkalmakra való hívogatás és aktuális közös feladatokra való felhívások vannak tudatva. Kérjük, hogy a levelekben megfogalmazott kéréseknek a szülők az úrasztala előtt tett fogadalmuk komolyságával a jövőben is tegyenek eleget. (….gyermeketeket úgy nevelitek és neveltetitek…)

Feltételezhető, hogy a gyermeket keresztyénnek nevelni csak személyes példaadás által lehetséges a leginkább, ami azt is jelenti, hogy a család tagjai a gyülekezeti életbe mind egyházfenntartói járulékfizetésükkel, mind pedig személyes részvételük által bekapcsolódnak.

Semmilyen előírás nincs a gyermek keresztelési ruházatára vonatkozólag, ebben leginkább a hely és a praktikum a döntő. A templom sokszor még nyáron is hűvösebb a kinti hőmérséklettől, nem beszélve a hidegebb évszakokról. Kérjük tehát, hogy ünnepélyes, de meleg öltözetben jöjjenek Önök és gyermekük is az Isten házába. A gyermek számára célszerű meleg overallt és egy plédet is magukkal hozni.

Amikor a gyermek fejét vízzel háromszor leöntjük, akkor egy kendővel az anyuka törölje meg a gyermek fejét a sapkát pedig adja rá vissza. Amennyiben a gyermek nem nyűgös a babakocsijában, vagy hordozójában ő is vegyen részt az istentiszteleten. Ha a templom számára hideg lenne, vagy nyugtalan sírós viselkedéssel bír, a templom oldalsó hajójában két felnőtt kikísérheti a gyermeket és hazamehetnek.

Úrvacsorás istentiszteleti alkalmakon (nagy ünnepek első napja és más bizonyos vasárnapok) nem vállalunk keresztelést, ezért is szükséges az időpont telefonon történő leegyeztetése. Miután az ünnepek másodnapján is vannak istentiszteleteink, így azok a napok azonban kifejezetten ajánlatosak a családok számára a keresztelési szertartásban való részvételre.

Hogyan nevelhetjük hitben gyermekünket?

A kereszteléskor tett fogadalom teljesítése rögtön elkezdődhet, hiszen életünkkel, példamutatással, nevelésünkkel taníthatjuk gyermekeinket Krisztus követésére. Már kicsi kortól kezdve olvashatjuk nekik a képekkel színesített gyermekbibliát, amelyből könnyen megtanulhatók a Jézusról szóló történetek. Fontos, hogy imádkozzunk a gyermekért és a gyermekkel. Ebben segít, ha először az egyszerűbb imádságokat tanuljuk meg. (pl. esti ima, Mi Atyánk). Már óvodás koruktól járhatnak hittanra a gyermekek, majd következhet az iskolai hittan, és kb. 13 éves korban a konfirmáció, amely személyes hitvallástételt jelent Krisztusról.

Emléklap

A keresztelés után a gyermek részére keresztelési emléklapot ajándékozunk. Az emléklapot kérjük jól megőrizni, mivel ez egy hivatalos okmánynak számít, amit esküvő és egyházi iskolai jelentkezés alkalmával kérni fognak. A lemezen hasznos írások, imák, fejlesztők találhatóak a gyermekkel kapcsolatos foglalkozásokhoz.

Keresztelési tájékoztató

A keresztség alapja az Örökkévaló Isten szeretete. Ennek a szeretetnek az összefoglalását a Szentírásban így olvassuk:

Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.
(János evangéliuma 3, 16)

A keresztség tehát azt hirdeti, hogy Isten szeret és szeretetéért mi is népéhez tartozhatunk.
Amikor a keresztséget magunkra vesszük, akkor arról teszünk vallást, hogy hisszük:

Jézus Krisztusért Isten megbocsátotta bűneinket, és mi hálából elkötelezzük magunkat, hogy Neki éljünk.

A keresztség részünkről új kezdést is hirdet:

Mostantól kezdve Isten népének tagjaként, Jézus Krisztussal való szövetségben akarok élni. Egész életem új tartalmat nyert: „Ezért ha valaki Krisztusban van, új teremtés az: a régi elmúlt, és íme: új jött létre.- (2Kor 5, 17)